Srodna borovnicama i brusnicama gaulterija je zimzeleni niski i vrlo otporni pokrivač tla prilagođen organskim, kiselim tlima šuma istoka Sjeverne Amerike gdje prirodno raste.
Gaulterija je nisko rastuća biljka koja naraste svega 10 do 15 centimetra u visinu, ali zato se polako širi do 1 metra promjera pomoću plitkih rizoma i tako tvori uredan, neagresivan tepih tamnozelenog sjajnog i kožastog lišća. Zimzeleni listovi su eliptičnog do ovalnog oblika, 2-5 centimetra duljine i 1-2 centimetra širine, te prepoznatljivog mirisa. U zimi lišće dobije nijanse crvene, brončane i zelene boje. Cvjetovi zvonastog oblika su ovješeni i sitni, slični cvjetovima đurđice i cvjetaju pojedinačno ili u manjim skupinama, bijele do svjetloružičaste boje. Cvjetovi se javljaju od sredine do kraja ljeta nakon kojih slijede plodovi u obliku tamnocrvenih bobica. Premda se cvatnja zna protegnuti i u jesen kada se na biljci istovremeno mogu naći i cvjetovi i plodovi. Jestivi plodovi su mentastog okusa, koriste se u proizvodnji žvakaćih guma, a od listova i grančica može se napraviti ukusan biljni čaj. Biljka je bogata esencijalnim uljima koja se dobivaju vodenom destilacijom fermentiranih listova i često se nalaze na tržištu. Djeluju kao anaglestik, smazmolitik i protuupalno. Bobičasti plodovi imaju vanjsku suhu i sjajnu tamnocrvenu ovojnicu koja obavija mesnatu unutrašnjost posebnog aromatičnog okus. Vrlo su atraktivni i ostat će na biljci kroz zimu ukoliko ih ptice i manje životinje ne pojedu.
Gaulterija voli sjenovita mjesta i tolerirat će nešto sunca samo u klimama gdje su ljeta svježa. Za dobar rast i razvoj potrebno joj je organski bogato kiselo do neutralno tlo s dosta vlažnosti i dobre dreniranosti. Sredinom ljeta može se odrezati svaka treća stabljika radi poticanja novog, snažnijeg rasta, ali se može uzgajati i bez rezidbe. U predbožićno vrijeme je dosta omiljena zbog atraktivnog izgleda. Često se koristi u aranžmanima, dekoracijama ili samostalno sadi u posudama.