Poslije duge i hladne zime većina nas sa nestrpljenjem očekuje prvo proljetno cvijeće.
U naviještanju proljeća prednjače visibabe, jaglaci i sunovrati, ali ih u stopu slijede rano cvatući proljetni grmovi. To je skupina grmlja koja uglavnom cvate prije pojave lišća, a cvjetovi su često mirisni. Većina cvatućih grmova vrlo je prilagodljiva, sa malim zahtjevima u pogledu njege, a vrlo često osim obiljem cvjetova u rano proljeće, vrtove uljepšavaju jesenskim bojama lišća i zanimljivim plodovima.
Zato, ako ne želite čekati svibanj da se Vašim vrtom razliju slapovi živih boja, posadite nekoliko grmova koji će vam razveseliti još hladne ožujske dane.
Cornus mas – drijen
Među prvima koji cvate, prilagodljiv i izdržljiv grm. Dobro ga je postaviti ispred tamne pozadine –fasade ili živice od tise, kako bi njegove svijetle stabljike i žuti cvjetići došli do izražaja. Tijekom ljeta lišće je zeleno, a u jesen lijepe crvene boje.
Forsithya x intermedia –forzicija
jedan od najzhavalnijih grmova za upotrebu u gradskim parkovima i vrtovima, jer dobro podnosi zagađenje i opterećenje u području korijena; potrebno ju je orezivati svake 2-3 godine, a ukoliko imate stari grm radikalnom rezidbom možete ga ‘vratiti u život’ i oblikovati po želji. Pogodna je za izradu mješovitih cvatućih živica.
Magnolia stellata –zvjezdasta magnolija
Ova vrsta magnolije raste kao grm, a cvasti počinje ranije nego ostale magnolije. Da biste cvjetove zaštitili od mraza najbolje ju je saditi na zapadno orijentiranim pozicijama. Raste vrlo sporo, pa je prikladna za upotrebu i u malim vrtovima, ili za uzgoj u ukrasnim posudama. Ne treba je saditi preduboko, a orezivanje se ne preporuča.
Hamamelis intermedia – vještičja ljeska
Neobični cvjetovi ove biljke toleriraju i temperature ispod ništice, a njihov lagani, araomatični miris klasični je znak dolaska proljeća. Iako većina varijeteta ima svijetlo žute cvjetove, mogu se pronaći i oni sa narančastim ili crvenim cvjetovima (npr. Hamamelis intermedia ‘Diane’ ili ‘Ruby Glow’). Najbolje ih je saditi u jesen, na vlažnom, ali ocjeditom položaju na suncu ili u polu-sjeni.
Ribes sanguineum King Edward VII – ukrasni ribizl
listopadni grm sa obiljem cvjetnih grozdova u rano proljeće; biljka vrlo rustiklanog karaktera, pogodna za slobodne živice ili kao soliter na sunčanom mjestu. Svake dvije-tri godine potrebno je prorijediti grm. Varijetet Ribes sanguineum ‘White Icicle’ cvate bijelim cvjetovima i ima svijetlo zelene listove.
Viburnum bodnantense ‘Dawn’ – bekovina
Prekrasan mirisni grm, koji svojim brojnim ružičastim cvjetovima dominira zimskim i ranoproljetnim vrtom jer tijekom blažih zima cvate od studenog do ožujka, dok u jesen vrt uljepšava crvenim lišćem. Ne preporuča se orezivanje, ali možete ubrati koju granu za vazu u kojoj će dugo mirišati u vašem domu. Najbolje uspjeva na sunčanom mjestu.
Daphne mezereum ‘Rubra’ – likovac
Mali grm, kojeg je zbog neuglednog habitusa najbolje saditi u grupama. Tijekom ožujka njezin ugodan miris provlačit će se cijelim vrtom. Preferira slabo alkalno, pjeskovito tlo. Oprez – svi djelovi biljke vrlo su otrovni.
Prunus subhitrella Autumnalis Rosea – japanska cvjetna trešnja
Iako se ova vrsta češće koristi kao manje stablo, nego kao grm (raste do 5 metara visine), ipak je ovdje spominjemo zbog njene obilne cvatnje. Iako se glavnina cvjetova javlja u travnju, ova vrsta često cvate i u jesen, kada je i lišće lijepe žuto-narančate boje. Zbog svoje je veličine prikladna za veće vrtove, a osjetljiva je na suh zrak i zagrijavanje u donjem dijelu biljke.
Mahonia japonica – mahonija
Prema ovom grmu, kao i prema forziciji, često imamo predrasude, jer ih zbog njhove otpornosti i prilagodljivosti viđamo na javnim površima u lošem stanju zbog teških uvjeta u kojima žive. Ipak, ova vrlo zahvalna, zimzelena biljka, posađena na polusjenovitom položaju (najbolje ispod listopadnih stabala) vrlo će lijepo cvasti sjajno žutim, lagano mirisnim cvjetovima početkom proljeća.